Istnieje powiedzenie że życie zaczyna się po czterdziestce. W pewnym sensie jest to prawda. Możemy osiągnąć w tym wieku bardzo wiele, pod warunkiem że będziemy o siebie dbać. Oto kilka informacji o zmianach w organizmach czterdziestolatków.

Intelekt

Wraz z wiekiem maleje masa naszego mózgu. Wcale nie jest to zła wiadomość, gdyż zwiększa się ilość połączeń nerwowych. Powoduje to, że nasz mózg pracuje lepiej. Warto ćwiczyć nasz umysł, gdyż bez treningu połączenia neuronowe zanikają. Ponadto wraz z wiekiem łagodnieje charakter i stajemy się bardziej wyrozumiali i cierpliwi.

Serce

Układ krwionośny jest narażony na upływ czasu w szczególny sposób. Serce stopniowo zwalnia co sprawia że krew w naszych tętnicach i żyłach płynie wolniej. To z kolei prowadzi do mniejszego utlenienia komórek, co przekłada się na mniejsze siły i większy trud wkładany w codzienne prace.

Hormony

Zmiany hormonalne w ciele czterdziestolatków powodują takie problemy jak na przykład trudność zajścia w ciążę u kobiet lub przerost prostaty i zmiana sylwetki u mężczyzn. Ponadto skóra traci elastyczność oraz pojawiają się na niej plamy. Mogą pojawić się pierwsze siwe włosy.

Podsumowując

Ciało u osób czterdziestoletnich zmienia się, jednak nawet dużo bardziej podeszłym wieku możemy być zdrowi. Wystarczy bardziej aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie.