Białko jest jednym z najważniejszych składników, jakie powinniśmy dostarczać do naszego organizmu. Należy odpowiednio dozować ilość białka w naszym ciele, gdyż zarówno nadmiar jak i niedomiar może być bardzo szkodliwy.

Rola białka w organiźmie

Dostarczanie białka jest niezbędne do życia. Białko służy do odbudowy zużywających się tkanek, na przykład mięśni, co jest pożądane przez sportowców. Ponadto białko jest podstawowym składnikiem krwi, limfy oraz enzymów.

Co powodują złe ilości białka?

Niedobór białka będzie powodował zatrzymanie rozwoju ciała, zmniejszy odporność i ograniczy gojenie się ran. Ponadto brak białka wpłynie na działanie mózgu. Z kolei nadmiar białka obciąży nerki i wątrobę, które muszą wydalić jego nadmiar. Może nastąpić przyspieszone wydalanie składników mineralnych, które będzie prowadziło do wielu chorób.

Jak dostarczać białko?

Białko można dostarczyć z pożywieniem, takim jak jajka oraz mięso kurczaka. Dla osób mało aktywnych fizycznie to wystarczy, jednak dla osób ćwiczących przyda się suplementacja w postaci odżywek białkowych. Warto zapoznać się z artykułem pt. Odżywki białkowe i białko – kompendium wiedzy, gdzie dowiemy się więcej o białku i odżywkach.

Podsumowując

Białko to bardzo ważny składnik w naszym ciele, jednak nie możemy przesadzić z jego ilością. Ważne jest rozsądne używanie suplementów i dobra, zdrowa dieta.