Witamina D jest znana przede wszystkim z bardzo dobrego wpływu na nasz układ kostny. Jednak ta witamina może pozytywnie wpływać na inne obszary działania naszego organizmu, w tym nawet na naszą psychikę. Czym jest witamina D i jak dbać o prawidłowy jej poziom w organizmie?

Rodzaje i źródła witaminy D

Witamina D dzieli się na dwa podobne związki chemiczne: witaminę D2 występującą w drożdżach, grzybach i roślinach oraz na witaminę D3, znajdująca się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witaminę D można dostarczać w jedzeniu, na przykład tłustych rybach morskich lub jajkach, jednak najważniejsze źródło witaminy D to nasz organizm. Dzięki wystawianiu się na promienie słoneczne przez 15 minut dziennie dochodzi do wytwarzania witaminy D z cholesterolu.

Wpływ na zdrowie

Oprócz pozytywnego wpływu na układ kostny i gospodarkę mineralną organizmu witamina D chroni przed chorobami autoimmunologicznymi. Ponadto odpowiedni poziom witaminy D w organizmie może redukować ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, piersi, żołądka i innych. Co więcej, witamina D pozwala na skuteczną walkę z depresją.

Podsumowując

Witamina D ma duży, pozytywny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Należy spędzać trochę czasu na słońcu, gdyż wtedy nasz organizm produkuje tą bardzo ważną witaminę.