Pierwsze masaże indyjskie przeprowadzano już pięć tysięcy lat temu, gdyż zapewniał szereg zalet osobom, które z niego skorzystały. Jest to bardzo dobry sposób na zrelaksowanie się i przywrócenie równowagi naszemu organizmowi. Jakie są rodzaje masażu indyjskiego i jak się je przeprowadza?

Olejek

Podczas masażu indyjskiego używa się wielu różnorodnych i naturalnych olejków do ciała, przez co masaż może różnić się w zależności od użytego olejku. Dzielą się one ze na dosze, między innymi olejki dla doszy Kapha (olejek sezamowy z dodatkiem ziół), dla doszy Vata (olejek sezamowy lub migdałowy) oraz dla doszy Pitta (olejek słonecznikowy lub kokosowe). Oprócz użytego olejku ważna jest również technika masażu.

Technika

Masażyści w dobrym salonie masażu przeprowadzają masaż indyjski za pomocą odpowiednich technik. Masowanie zaczyna się od głowy i twarzy, by następnie odpowiednio rozmasować klatkę piersiową. Następnie masażysta delikatnie masuje brzuch, mostek oraz barki wraz z ramionami. Ostatnimi etapami masażu indyjskiego jest masaż okolicy nerek, pleców i nóg, a koniec masażu następuje na stopach. Taki masaż wpływa pozytywnie zarówno na sferę fizyczną osoby masowanej ale również na sferę psychiczną, gdyż pomaga się zrelaksować i odpocząć w jego trakcie.