Istnieje wiele sposobów, w jakie możemy dbać o zdrowie, a jednym z nich jest jeden z bardzo wielu rodzajów masaży. Czy jednak powinniśmy w jakiś sposób ograniczać masaże aby nie wystąpiły żadne negatywne skutki? Jak długo powinien trwać masaż?

Czy muszę ograniczać liczbę masaży?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od naszego obecnego stanu zdrowia oraz celu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli jednak nie cierpimy na żadne dolegliwości związane z kręgosłupem lub układem krążenia to w żaden sposób nie musimy ograniczać masaży. Jednak brak ograniczeń dotyczy jedynie masaży klasyczno-relaksacyjnych, który służy do znacznej redukcji stresu, rozluźnienia mięśni i poprawy samopoczucia. Przy innych masażach mogą wystąpić pewne ograniczenia.

Jak długo trwa masaż?

Wiele zależy od naszych własnych preferencji, jednak często masaż klasyczno-relaksacyjny może trwać pół godziny lub nawet dwie godziny. Jednak masaż tego typu powinien trwać minimum godzinę, aby masażysta mógł dobrze wymasować każdą część naszego ciała. Możliwe jest również doświadczenie takiego masażu w wersji na 4 ręce, czyli gdy jest się masowanym przez dwóch masażystów. Masaż na 4 ręce znacznie pogłębia przyjemność z masażu dzięki masowaniu w kilku różnych miejscach.